Kena parks
Atgriezties Iegūt norādes

Kena parks

Kena parks ir viens no Jēkabpils pilsētas parkiem, kas atrodas pie Vienības ielas iepretīm autoostai.

Parks radās 18. gadsimtā, kad Jēkabpilī pilsētas īpašumus iegūst Kena muižnieku dzimta, kura uzbūvē muižu, kas ir saglabājusies līdz mūsu dienām un atrodas Dambja ielā 19. Šī muiža līdz pat Pirmajam pasaules karam piederēja slavenajam liķieru fabrikas īpašniekam Kenam. Kena aizraušanās bija koku stādīšana un parku veidošana, tāpēc blakus savai muižai sāka veidot parku.

Parka veidošanā tika izmantots "3E" princips – ekonomisks, ekoloģisks un estētisks. Parka platība ir 4,1 hektāri. Kens iestādīja tikai Latvijā sastopamos kokus, parkā kopumā tika iestādīti 1004 koki, galvenokārt lapu koki, kuru vidū tikai seši skujkoki, tāpat arī 2135 dekoratīvie krūmi grupās. Sākotnēji Kena parkam apkārt atradusies dekoratīva sēta. Agrāk šajā parkā notikušas zaļumballes. 1980. gados parks tika labiekārtots. Tika iztīrīts blakus esošais dīķis, un pār to tika uzcelts gājēju tiltiņš. Tika pārbūvēts arī deju placis ar estrādi. Padomju gados parkā atradušies arī karuseļi. Mūsdienās Kena parks ir atpūtas parks, kurā norisinās arī dažādi pilsētas pasākumi.
lv.wikipedia.org


Jēkabpils pilsētas sirdī esošais Kena parks veidojies pēc tam, kad 19. gadsimta 70. gados Alfreds Kens (1853 – 1917) savu liķiera fabriku “Joh. Kenn” pārcēla no Stukmaņiem uz Jēkabpili. Uzņēmums atradās Kena muižā un ik gadu tur saražoja līdz 50 000 pudeļu dažādu liķieru.

Pirmajos Latvijas brīvvalsts gados Kena liķieru fabrikas izstrādājumi bijuši nopērkami visos valsts labākajos restorānos un alkohola veikalos.

Kā var nojaust, neparastais parka nosaukums veidojies no muižnieku uzvārda, turklāt tajā joprojām iespējams apskatīt labi saglabājušos muižas ēku, kas dēvēta arī par Balto namu. Bijusī muiža ir vienīgā 19.gs. neogotikas celtne Jēkabpilī. No muižas apbūves saglabājusies arī kūts, stallis un klēts. Tagad muižas ēkā izvietojusies Jēkabpils Mākslas skola.

Muižas īpašniekam esot bijusi īpaša aizraušanās ar koku stādīšanu un parku veidošanu, turklāt tā izstrādē ievērots “3 E” princips – ekoloģisks, ekonomisks un estētisks. Kena parkā pārsvarā sastopamas Latvijā esošas koku un krūmu sugas, padarot parku par brīnišķīgu atpūtas vietu pilsētas viesiem.

Parka dīķī peldas pīles un vasarās zied ūdensrozes. Parku rotā arī valsts nozīmes dižkoks – Eiropas lapegle.

 

Kena parkā atrodas 2018. gadā atjaunota vēsturiskā estrāde, bērnu spēļu laukums, āra trenažieri, vides objekts "Gredzeni", kurā jaunlaulātie var iekārt savu atslēgu, soliņi un labiekārtoti pastaigu celiņi.

Parka platība – 4.1 ha.
visit.jekabpils.lv