Jaunpils ūdensdzirnavas
Atgriezties Iegūt norādes

Jaunpils ūdensdzirnavas

Jaunpils ūdensdzirnavas

Jaunpils ūdensdzirnavas celtas 1802. (1803.) gadā. Tajās saglabājusies dzirnavu iekārta, kas darbojusies 20. gs. 20.−30. gados, kā arī hidrotehniskās būves un ūdenskrātuve. Dzirnavas ir viena no Jaunpils pils kompleksa ēkām un tās atrodas Jaunpils parkā, ko veidoja 18. gs. barona fon der Rekes valdīšanas laikā.

Dzirnavas var apskatīt individuāli, izmantojot dzirnavu gaņģu ceļvedi, vai dodoties ekskursijā ar Meldersievu. Ar moderna skārienjutīga ekrāna palīdzību var interaktīvi iepazīties ar dzirnavu vēsturi, miltu malšanas procesu un lauksaimniecību mūsdienās.

Apmeklētājiem ir arī iespēja iepazīt dažādus graudus, no tiem gatavos produktus un, iepriekš piesakot, baudīt tos kā gardu smalkmaizīti, pankūku vai citu gardumu.

Jaunpils Dzirnavas, Jaunpils, Jaunpils pagasts, Jaunpils novads

Darba laiks
Apskate un ekskursijas ar iepriekšēju pieteikšanos katru dienu no 9:00 17:00 pa tālr.: +371 26101458

Ieejas maksa
Individuāli: pieaugušajiem 1.00 EUR, skolēniem, pensionāriem 0.50 EUR
Ekskursija: pieaugušajiem 2.00 EUR, skolēniem, pensionāriem 1.00 EUR
Svešvalodā: 10.00 EUR no grupas.

(+371) 63107082, 26101458
visittukums.lv

 


Valsts nozīmes arhitektūras piemineklis Nr.6811

Jaunpili 20. gadsimta sākumā varēja uzskatīt par dzirnavu mazo “karaļvalsti”, jo līdzās ūdensdzirnavām darbojās arī vēja dzirnavas. Līdz mūsdienām Jaunpils ūdensdzirnavas ir unikāls saglabājies industriālā mantojuma paraugs un apliecinājums izcilai namdaru un inženieru sadarbībai. No 1803.1929. gadam dzirnavas piederēja fon der Reku dzimtai.

Pārdzīvojusi dažādus saimniekus un vēsturiskus laikus, tā ir īpaša industriālā mantojuma vērtība Jaunpilī un kopā ar tai pieguļošajām ēkām bagātina Jaunpils kultūrvēsturisko centru. 1995. gadā tās iekļautas UNESCO mantojumu sarakstā.

Kopš 2016. gada ūdensdzirnavas ir Jaunpils pašvaldības īpašums, kas uzsākusi to atjaunošanu. Mūsdienās dzirnavas ir atvērts tūrisma objekts, kurā var iepazīties ar dzirnavu darbību un graudu pārstrādes procesu.

Dzirnavas var apskatīt individuāli, izmantojot dzirnavu gaņģu ceļvedi, vai dodoties ekskursijā ar Meldersievu. Ar moderna skārienjutīga ekrāna palīdzību var interaktīvi iepazīties ar dzirnavu vēsturi, miltu malšanas procesu un lauksaimniecību mūsdienās. Apmeklētājiem ir arī iespēja iepazīt dažādus graudus, no tiem gatavos produktus un, iepriekš piesakot, baudīt tos kā gardu smalkmaizīti, pankūku vai citu gardumu.
jaunpilspils.sr1.smarti.lv