Ģeoloģiskais dabas piemineklis Ežurgu klintis, atrodas Salacgrīvas novadā, Liepupes pagastā un Salacgrīvas pilsētas lauku teritorijā, dabas liegumā un Natura 2000 teritorijā Vidzemes akmeņainā jūrmala. Teritorija ir izvietojusies Piejūras zemienē, Vidzemes piekrastē, Rīgas līča krasta joslā.
Dabas pieminekli veido jūras erozijas stāvkrasts, kurā atsedzas vidējā devona Burtnieku svītas smilšakmeņi un mālainie nogulumi, kas sniedz iespēju iepazīt attiecīgo iežu uzbūvi un interpretēt to veidošanās apstākļus.
Jūras stāvkrasts ar devona smilšakmens atsegumiem ir unikāls ne tikai Latvijas, bet arī Baltijas valstu teritorijai kopumā. Atsegumu posmi ir ainaviski izcilākās vietas visā Latvijas piekrastē. Īpaši krāšņi atsegumi ir kādu laiku pēc lielākām vētrām, kamēr nav vēl aizbiruši un aizplūduši. Viļņu erozija ne pārāk cieti cementētajos smilšakmeņos vētru laikā izskalo nišas un alas, izveido smilšakmens kolonnas. Atsegumu joslas kopējais garums ir vairāk nekā 2,6 km. Tā nav pilnīgi vienlaidus, bet mijas ar posmiem, kur stāvkrastu klāj nobiras un apaugums.
Teritorijā krāšņākie atsegumi sastopami iecirknī starp Siliņiem un Zivtiņām, kur atsegumu augstums sasniedz 6 metrus. Lielāki atsegumi ir arī posmā starp Ķurmjragu un Ežurgām – aptuveni šā posma vidū, kur pludmalē atsevišķi no krasta kraujas atrodas smilšakmens izcilnis – izveidojies kā erozijas paliksnis. Vēl ievērojami atsegumi ir stāvkrastā iepretim Ežurgām, kā arī dienvidos no Kāpniekiem un Vilnīšiem.
www.daba.gov.lv
Šis objekts vislabāk sasniedzams, mērojot īsāku vai garāku pārgājienu gar jūru. Pie dažus metrus augstajām klintīm pavasaros un pēc lietavām veidojas divi nelieli ūdenskritumi. Atseguma lejasdaļā jūra savākusi lielu daudzumu noapaļotu baļķu un stumbru.
Ežurgas straume izlaužas cauri sarkanajām klintīm slīpi, nogriežot šauru klints stūri. Uz ziemeļiem atrodama vairāku mazāku atsegumu virkne.
www.latvia.travel
Burtnieku svītas smilšakmens atsegums, līdz 3,5 m augstas, ap 50 m platas. Klinšu ziemeļu daļā ar ūdenskritumu jūrā ietek Ežurga. Klintis ir skaistā, sarkanā krāsā. Ziemeļu daļā, uz ziemeļiem no Ežurgas ietekas klintis ap 10 m platas, gludas. Uz D no Ežurgas ietekas klintis kļūst ļoti reljefas, ar nišām, vairākām īpatnējām kolonnām.
Ežurgas ūdenskritums – sezonāls ap 0,7 m augsts un 1 m plats ūdenskritums, līst pār smilšakmeni. Unikāls ar to, ka novietots jūras krastā. Klintis zem ūdens noaugušas ar aļģēm. Ūdens bagātīgā straumē nolīst tieši gar klinti, nevis brīvi krīt gaisā. Lejasdaļā jūra savākusi lielu daudzumu noapaļotu baļķu un stumbru un, diemžēl, arī atkritumu. Ežurgas straume izlaužas cauri Sarkanajām klintīm slīpi, nogriežot šauru klints stūri.
Pie klintīm bieži vērojami smago minerālu koncentrāti, kas iekrāso smiltis violeti melnas. Akmeņu krāvumi.
www.vietas.lv