Abavas Velnakmens (arī Melderu Velna akmens, Baltā kroga Velnakmens, Kalnmuižas Velnakmens, Matkules Velnakmens) ir dižakmens un sena kulta vieta Kandavas novada Kandavas pagastā. Izvietojies Abavas ielejas dienvidu malā pie Kalnmuižas–Aizdzires ceļa netālu no Melderu mājām. Netālu, Abavas ielejas sāngravā, atrodas Abavas Velnala. Viens no tūristu visbiežāk apmeklētajiem dižakmeņiem Latvijā.
Akmens virszemes daļai ir nošķelta elipsoīda forma, augstums – 2,1 m, apkārtmērs – 15 m, virszemes tilpums – 18 m³. Abavas Velnakmens ir aizsargājams dabas piemineklis un kopš 1983. gada arī arheoloģijas piemineklis – sena kuršu kulta vieta. Pie akmens veikti arheoloģiskie izrakumi, atrasta agrā dzelzs laikmeta bronzas aproce.
lv.wikipedia.org
Abavas Velnakmens – gandrīz ovāls iesarkanas krāsas akmens.Velnakmens ir akmens laikmeta ledāju darbības liecinieks. Kaut gan Velnakmens izmēri (garums 5,3 m, platums 4,3 m, augstums 2,1 m, apkārtmērs 15 m) nav īpaši lieli, tas jau kopš 20. gs. sākuma ir kļuvis par populāru tūrisma objektu. No Velnakmens paveras lielisks skats uz Abavas ieleju. Ir ticējums, ka Velnakmens var piepildīt pie tā klusi izteiktās vēlēšanās, vienīgi akmenim divas reizes jāapiet apkārt saules virzienā un vienu reizi – pret saules gaitu. Velnakmeni apvij teikas un nostāsti. Kāda teika stāsta – reiz esot bijis Velns, kas gribējis Abavu aizdambēt. Taču nav paguvis, jo viņu pārsteigusi gaiļa dziesma. Velns mūkot atpakaļ pazemē, akmeni nometis turpat pļavā kalna galā, kur atrodas vēl šodien.
visitkandava.lv