ATKLĀTS: 2002
TĒLNIEKS: Indulis Ranka
RESTAURĒTS: Teritorijas rekonstrukcija / labiekārtošana 2014. gadā
ATRODAS: Mūkusalas ielā, pie Dzelzceļa tilta
1919. gada rudenī notika izšķirošas kaujas par Rīgas atbrīvošanu no bermontiešiem. 11. novembrī pulkveža Pāvela Bermonta – Avalova vadītais karaspēks tika padzīts no Rīgas un tās priekšpilsētām Daugavas kreisajā krastā. Godinot kritušo karavīru un daudzo brīvprātīgo kaujinieku piemiņu, nodibināja Latvijas armijas augstāko militāro apbalvojumu Lāčplēša Kara ordeni un 11. novembri pasludināja par kritušo karavīru piemiņas – Lāčplēša dienu.
2002. gadā Mūkusalas ielā netālu no Dzelzceļa tilta tika atklāts tēlnieka Induļa Rankas piemineklis, kas veidots no divās daļās pāršķelta sarkanbrūna raupji apstrādāta granīta. Daļā, kas pavērsta pret Mūkusalas ielu, iekalts Lāčplēša ordeņa zvaigznes siluets ar Brīvības pieminekļa trīs zvaigžņu motīvu ozollapu vainagā. Otru daļu papildina divu dūju ēnas, kas simbolizē karavīrus un viņu varonību. Uz 2 metrus augsto pieminekli ved no dzelzceļa gulšņiem veidots ceļš, pastiprinot skarbo noskaņu, kas atgādina tolaik sagrauto Rīgu un pēckara grūtības.
Izmantotā literatūra:
Spārītis O. Rīgas pieminekļi un dekoratīvā tēlniecība. Rīga, 2007
Piemineklis Latvijas brīvības cīnītājiem, kuri 1919. gada kaujās Daugavas krastos izcīnīja uzvaru pār bermontiešiem, atrodas Mūkusalas ielā pie Dzelzceļa tilta un tika atklāts 2002. gada 11. novembrī, Lāčplēša dienā.
Piemineklis veidots no divās daļās sašķelta sarkanā granīta, tā autors ir Indulis Ranka. Piemineklī attēlotas gan bojāgājušo karavīru dvēseles, kuras akmenī iecirstas dūju jeb miera simbola veidolā, gan arī uzvaras zīme.
Akmens struktūrai – raupjajam, sarkanajam laukakmenim jāatgādina, ka Rīga toreiz gulējusi drupās un ka atmoda Latvijā sākās ar milzīgām mokām un pašuzupurēšanos.