Aleksandra paviljons atrodas Alūksnes ezera krastā pie galvenās promenādes. Aleksandra paviljons 19. gs. sākumā tapis par godu Krievijas caram Aleksandram I, kurš 1822. gadā, Vidzemei cauri braucot, iegriezies Alūksnē. Pieļauj arī, ka paviljons uzcelts vēlāk, par godu šī notikuma atcerei. Alūksnieši paviljonu dēvē arī par tējas vai kafijas paviljonu, jo nostāsti vēsta, ka baroniem te paticis dzert rīta kafiju. Istabenei nācies mērot tālo ceļu no Jaunās pils līdz paviljonam vairākas reizes, līdz beidzot izdevies atnest pietiekami karstu kafiju.
Paviljons būvēts no koka ar skaidu jumta segumu, skārda smaili un karodziņu tā galā. Uz griestiem uzgleznots debess jums ar lidojošām bezdelīgām, uz sienām – lidojoši eņģeļi. Paviljona arkas rotā uzkrāsotas kasetes, kas rada īstu reljefa iespaidu. 2001. gadā uzsākta paviljona restaurācija, kas līdzekļu trūkuma dēļ ir apstājusies. Restaurēti sienu un griestu gleznojumi. 2006. gadā tika atjaunots Aleksandra paviljona jumts.
www.aluksnespils.lv
2015. gada 11. jūnijā Alūksnes muižas parkā notika restaurētā Aleksandra paviljona atklāšanas pasākums projekta „Divas ainavu parku pērles Austrumeiropā/Ainavu pērles” („Two pearls ot the landscape parks in Eastern Europe/Landscape pearls”) ietvaros.
Minētais Alūksnes novada pašvaldības un Alūksnes muzeja kopā ar sadarbības partneriem – Pavlovskas muzejrezervātu Sanktpēterburgā realizētais projekts ir viens no 50 Igaunijas – Latvijas – Krievijas Pārrobežu sadarbības programmas Eiropas kaimiņattiecību un partnerības instrumenta 2007 – 2013 projektiem. Jāpiebilst, ka paviljona atklāšana tiek organizēta Pārrobežu sadarbības programmas reģionālā noslēguma pasākuma ietvaros.