Jāņa Čakstes laukums
Atgriezties Iegūt norādes

Jāņa Čakstes laukums

Sākotnēji plašais laukums izmantots kā karavīru apmācību un parādes vieta, un tikai 20. gadsimta sākumā te ierīkoja apstādījumus. 1925. gadā, kad Liepāja svinēja savu 300. jubileju, tālaika Valsts prezidents Jānis Čakste kopā ar citiem valsts un pilsētas vadītājiem katrā laukuma stūrī iestādīja pa vienai liepai. Šim notikumam pa godu laukums ir nosaukts Latvijas valsts pirmā prezidenta Jāņa Čakstes vārdā.

Laukuma rekonstrukcijas laikā, 2013. gadā, tika atjaunots pirmskara Latvijas laikā veidotais celiņu un apstādījumu tīkls. Laukumu tagad papildina izgaismota strūklaka un valsts pirmā prezidenta citāti, kas izvietoti uz plāksnēm. Centrālajā vietā uzstādīts 5 x 10 metrus liels Latvijas karogs, kas paceļas 35 metrus virs vecpilsētas māju jumtiem. Laukums ir arī augstākā vieta Liepājā, kas gan ir tikai aptuveni 11 metri virs jūras līmeņa.

Jāņa Čakstes laukums ir iedzīvotāju iecienīta pulcēšanās vieta – gan tumšajā gadalaikā, svinot dažādus ar valsts neatkarības dibināšanu saistītus svētkus, gan vasarās, baudot brīvdabas mūzikas un deju koncertus. Protams, strūklaka karstajos vasaras mēnešos ir īsts bērnu magnēts, tur iespējams gan atveldzēties, gan arī parotaļāties.
liepaja.travel

 


Jāņa Čakstes laukums ir laukums Liepājā, kas atrodas Vecliepājas apkaimē. Laukums rietumos robežojas ar Alejas ielu, ziemeļos ar Rožu ielu, austrumos ar Krišjāņa Valdemāra ielu, bet dienvidos ar Jēkaba Janševska ielu. Jāņa Čakstes laukuma kopējā platība ir 1,36 ha. Laukums atrodas 11 metrus virs jūras līmeņa un tas ir augstākais punkts Liepājā.

Laukums ir izveidots par godu Latvijas valsts pirmajam prezidentam Jānim Čakstem. Laukumā ir izvietotas piemiņas zīmes Jānim Čakstem, liela un izgaismota strūklaka, kā arī bērnu rotaļa laukums šūpolēm un slīdkalniņu. Laukuma malā pie Rožu ielas ir izvietota arī taktilā karte. Laukuma malās divās ēkās izvietojas J. Čakstes Liepājas pilsētas 10. vidusskola.

Vēsture
Laukumu izveidoja kā karavīru parādes un apmācības laukumu, kurā 1914. gadā ierīkoja zālienu un atpūtas soliņus, bet ap 1920. gadu sāka ierīkot apstādījumus. 1925. gadā, kad Liepāja svinēja savu 300 jubileju, tā laika Latvijas augstākās amatpersonas katrā laukuma stūrī iestādīja vienu liepu. Vēlākajos gados laukumā iekārtoja jaunus apstādījumus, uzsvaru liekot uz plašiem zālieniem un puķu dobēm.

1978. gadā laukumā uzstādīja pieminekli Imantam Sudmalim un to nosedza ar betona plāksnēm. Pēc Latvijas neatkarības atjaunošanas pieminekli 1995. gadā demontēja un pārvietoja uz Liepājas muzeja pagalmu.

1999. gadā arhitekts Andris Kokins izstrādāja Čakstes laukuma rekonstrukcijas plānu. 2000. gada jūnijā laukumā norisinājās mākslas pasākums Liepājas māsas, kurā piedalījās mākslinieki no Liepājas un tās sadraudzības pilsētām. Pasākuma laikā tika radītas septiņas skulptūras, kuras izvietoja Čakstes laukumā. 2013. gada 20. decembrī atklāja atjaunoto Jāņa Čakstes laukumu ar sākotnējo celiņu un apstādījumu tīklu. Laukumā izveidota pulcēšanās vieta aptuveni 2000 cilvēkiem, strūklaka un pirmā Latvijas prezidenta Jāņa Čakstes piemiņas zīme.
lv.wikipedia.org