Lielvirbu muiža
Atgriezties Iegūt norādes

Lielvirbu muiža

1875. gadā pēc arhitekta Teodora Zeilera projekta pārbūvētā LIELVIRBU MUIŽA pēc atjaunošanas pabeigšanas uzņem viesus savās greznajās telpās – kungu mājas viesību zālēs un istabiņās, kā arī klēts mājas svinību zālē un mājīgajos viesu mājas apartamentos.

Lielvirbu muiža atrodas gleznainās Abavas senlejas, Virbupes krastos, tikai dažu kilometru attālumā no Sabiles un tur esošajiem vīna kalniem.

lielvirbumuiza@gmail.com
+371 29402605
www.lielvirbumuiza.com

 


Lielvirbu muiža (vācu: Gut Groß-Wirben) bija Kurzemes muiža, kas atradās mūsdienu Talsu novada Lielvirbu ciemā.

Vēsture
Muiža bijusi bruņinieku lēņu muiža, kurā dokumentos pirmoreiz minēta 1429. gadā. 1698. gadā īpašumu no Manteifeļiem-Cēgēm nopirka Štrombergu dzimta. Ēku komplekss muižas centrā veidojies 18. gadsimta beigās un 19. gadsimta sākumā. No 1800. līdz 1802. gadam Štrombergu bērnu skolotājs bija Kārlis Amenda.

Vistraujāk muiža attīstījās 19. gadsimta otrajā pusē, kad to 1854. gadā iegādājās Nurmuižas Firksi. Tajā bijušas vismaz 28 ēkas, ap kungu māju 19. gadsimta beigās tika ierīkots angļu stila parks ar daudziem svešzemju koku stādījumiem Žuburupītes senlejas nogāzē. 1875. gadā kungu māja pārbūvēja pēc arhitekta Teodora Zeilera projekta.

 

Pēc Agrārās reformas muižu sadalīja jaunsaimniecībās. Latvijas PSR laikā muižas kungu mājā atradās skola, bibliotēka un vairāki dzīvokļi. 1970. gadā skolu slēdza.

1992. gadā muižas ēku pameta un izdemolēja, vēlāk ēku kompleksu privatizēja. 2015. gadā pabeidza muižas centra ēku – pils, veļas mazgātavas, klēts, kalpu mājas rekonstrukciju un ēkas nodeva ekspluatācijā.
lv.wikipedia.org

 


Lielvirbu muižas centrs atrodas Abavas pagastā, ceļa posmā Stende–Sabile. Vieta apdzīvota no seniem laikiem, par ko liecina netālu no muižas esošie kuršu senkapi – Āžu un Lazdu kalniņi.

Muiža rakstītos dokumentos pirmoreiz minēta 1429. gadā. Kā pirmie muižas zemes lēnī saņēmušas, visticamāk, kuršu izcelsmes dzimtas (Gudeķi un Poisi). Vēlāk Lielvirbu saimnieki bijuši gan vācu izcelsmes muižnieki – Oldenbokumu, Manteifeļi-Cēges, Štrombergu un Firksu dzimtas.

No 1800. līdz 1802. gadam barona Štromberga bērnu mūzikas skolotājs Lielvirbu muižā bijis vijolnieks un mācītājs Kārlis Ferdinands Amenda, tuvs slavenā komponista Ludviga van Bēthovena draugs. Līdz mūsdienām saglabājušās arī liecības par Ludviga van Bēthovena sūtītajām vēstulēm uz Virbiem.

Ēku komplekss muižas centrā veidojies 18. gs. beigās un 19. gs. sākumā. Visstraujāk muiža attīstījās 19. gs. otrajā pusē, kad 1854. gadā Štrombergu ģimene muižu pārdeva baronam Firksam. Muižas centrā bijušas vismaz 28 ēkas, jo jaunais saimnieks bija izvērsis ļoti plašu saimniecisku darbību, ražojot gan spirtu, gan audzējot šķirnes liellopus. Ap kungu māju 19. gs. beigās tika ierīkots angļu stila parks ar daudziem svešzemju koku stādījumiem Žuburupītes senlejas nogāzē.

Ap 1875. gadu kungu māja pārbūvēta historisma stilā pēc Berlīnē izglītību guvušā arhitekta Teodora Zeilera projekta. Pēc Agrārās reformas muiža vispirms tika iznomāta, bet pēc tam pārgāja Latvijas Valsts īpašumā. Latvijas PSR laikā kungu namā atradās skola, bibliotēka un vairāki dzīvokļi, bet saimniecības ēkās turpināja darboties brūzis, darbnīcas u.c. 1972. gadā skolu slēdza.

Kopš 1992. gada muižas ēka tika pamazām pamesta un izdemolēta, bet ēku komplekss sadalīts, privatizēts pa daļām un vairākkārt mainījis īpašniekus. Kopš 2002. gada muiža pamazām piedzīvojusi atdzimšanu – atjaunota pils ēka, klēts, veļas mazgātava, kalpu māja, teritorijā atrodas un iekonservēts savulaik bez jumta palikušais vecais spirta brūzis un citas ēkas. Labiekārtošanas darbi tiek turpināti un īpašnieki lūdz šīs vietas pazinējus sniegt papildus informāciju un atmiņu stāstus par šo vietu.
www.visit.sabile.lv