Lielezeres muiža
Atgriezties Iegūt norādes

Lielezeres muiža

Lielezeres muiža

Centra iela 5, Ezere, Ezeres pagasts, Saldus novads
ezeres.pamatskola@saldus.lv

Tagadējā Ezeres teritorija pēc Livonijas Ordeņa valsts likvidēšanas 1575. gadā kļuva par Kurzemes hercoga Gotharda Ketlera domēni. Ketleru dzimtas īpašumā muiža bijusi līdz 1793. gadam, kad Terēze Ketlere apprecējusies ar Reņģes muižas īpašnieku Vilhelmu Ašbergu.

Viņš 1835. gadā, parādu spiests, pārdevis Lielezeres muižu, kas tolaik aptvērusi Ezeres, Pampāļu un Reņģes apgabalus, Pēterburgas bagātniekam ebrejam baronam Ludvigam fon Štiglicam. Štiglici, kas savulaik bijuši ievērojami Krievijā ar savu ekonomisko darbību, aktīvi veicināja Lielezeres saimnieciskās dzīves uzlabošanos. Paši īpašnieki gan nav uzturējušies Ezerē pārāk bieži, un muižu pārvaldījis pārvaldnieks de Tolls.

1871. gadā Lielezeres novads ticis pārdots baronam Gustavam fon Nolkenam. Nolkenu, kuri pieņēmuši grāfu Reiternu titulu, īpašumā šis novads saglabājās līdz 1920. gada agrārajai reformai. Lielezeres muižas apbūve veidota 18. gadsimta beigās un 19. gadsimtā, muižas dzīvojamā ēka vairākkārt pārbūvēta. 20. gs. 50-tajos gados veidota piebūve skolas vajadzībām. Arī šobrīd muižas ēkā atrodas skola – Ezeres pamatskola.
turisms.saldus.lv

 


Valsts nozīmes arhitektūras piemineklis ir Ezeres muižas (Lielezeres muiža ; Groß-Essern ; Essern) apbūve (18.–19. gs.).

Tā gan šobrīd nav īpaši labā stāvoklī – daļu no muižas ēkām dažādiem saimnieciskiem nolūkiem privatizējuši vietējie iedzīvotāji, un tur atrodas arī vietējā vidusskola.

Ezeres muižas dzīvojamās ēkas būvniecības pirmsākumi meklējami 18. gadsimta beigās, kad muižas zemes savā īpašumā iegūst Vilhelms Ašebergs fon Ketlers. Ainaviski vērtīgais brīvā plānojuma parks starp Vadakstes upi un muižas kungu māju ierīkots 19.  gadsimta otrajā pusē, laikā, kad muiža pārgāja baronu Štiglicu īpašumā.

Aleksandra Štiglica laikā (t.i. pēc 1843. gada) muižu pārvaldīja pārvaldnieks barons fon Tolls, kas par savu rezidenci izvēlējās Ezeri. Viņš arī bijis tas, kurš licis izveidot 13 ha lielo parku, un kā apliecinājumu tam, licis arī atvest un uzstādīt 4 x 2 x 1,5m lielo akmeni ar uzrakstu: Br. Von Toll 1845 – 1855. Gadaskaitļi apzīmē laiku, kad tiek iekārtots parks.

Aleksandram Štiglicam, kurš pēc izcelsmes ir kristietībā pārgājis ebreju baņķieris, tāpat kā viņa tēvam, ir daudz ienaidnieku no vācu muižnieku puses, kas visiem spēkiem cenšas panākt to, ka Lielezere vairs nav Štiglica īpašums. Pēc vairākiem neveiksmīgiem mēģinājumiem tiek panākts, ka Aleksandrs fon Štiglics 1871. gadā ir spiests pārdot īpašumu saviem pretiniekiem Vidzemes landmaršalam Gustavam Fromholdam Nolkenam.

Pēdējie muižas īpašnieki nākuši no Nolkenu dzimtas, kuri to saņēma kā dāvanu no Mihaila Reiterna (viņš ir baroneses Jūlijas Nolkenas brālis). Atstatu no muižas apbūves ierīkota dzimtas kapliča. Tajā apglabāts arī barona Nolkena sievas brālis – grāfs Mihails Reiterns, kurš savu grāfa titulu novēlēja māsas dēlam Voldemaram fon Nolkenam, kurš mantoja Reņģes muižu un varēja oficiāli dēvēt sevi arī par grāfu Reiternu. Reiterns bija Krievijas finanšu ministrs un vēlāk premjerministrs. Cilvēks, kurš Krieviju no "aizkrāsnes" pārvērta par industriālu valsti (20,000 km dzelzceļu, pirmās bankas, stabila valūta, zemnieku brīvlaišana, bezdeficīta budžets). Lai stabilizētu Krievijas finanšu sistēmu, pārdeva ASV Aļasku par 1 miljonu rubļu (7,2 miljoniem dolāru). Viņš iebilda (šantažējot ar atteikšanos no amata, kuru imperators nepieņēma līdz kara beigām) pret Krievijas avantūru – Krimas karu. Karš izmaksāja 888 reizes dārgāk kā Aļaska un no tā Krievija vairs nekad neatguvās.

19. gs. beigās uz Ezeres upes izveidotais Ezeres dzirnavu dīķis, kas ir pagasta lielākā ūdenstilpne (13,1 ha), un Ezeres ūdensdzirnavas (1910. g.). Ūdenstūristiem te no tiesas būtu ko darīt, turklāt kopš Latvijas un Lietuvas iestāšanās Šengenas līguma valstu kopā vairs nav jābīstas no robežsargu prasībām

Vēsturiski svarīgi notikumi Ezerei nepagāja secen arī 1945. gada 8. maijā, kad muitas mājā tika parakstīts Kurzemē ielenktā vācu karaspēka kapitulācijas akts. Šobrīd šajā ēkā atrodas robežsargu informācijas centrs, turpat ir arī Latvijas robeža ar robežstabu un Vadakstes upi kā dabisko Latvijas–Lietuvas robežšķirtni.

Vēsturiski ziemeļos no muižas kungu mājas veidojās saimniecības ēku apbūve, tostarp – ampīra stilā celtie staļļi ar arkveida vārtu ailu. Kompleksā ir arī klēts, kalpu mājas (“Raudupes”, “Baltiņi”), kapliča, spirta brūzis ar iesalnīcu (ilgus gadus pēc tam bijusi pienotava), dzirnavas ar vilnas kārstuvi un krāsotavu.

 Skola Lielezeres muižas kungu mājā izvietota kopš 1921. gada, kad pieņemts lēmums par Ezeres pagasta divpakāpju pamatskolas dibināšanu, vēlāk – 6-klasīgās pamatskolas izveidošanu, līdz 1952. gadā skola pārveidota par vidusskolu. Ezeres vidusskola ēkā, kas ir valsts nozīmes arhitektūras piemineklis, atrodas joprojām.

Ēkas vēsturiskais telpu plānojums mainīts un pielāgots skolas vajadzībām, bez izmaiņām saglabāts pagrabstāvs no septiņām atsevišķām telpām. No vēsturiskās interjera apdares ēkā saglabājušās podiņu krāsnis, griestu dekors, kā arī barokālās formās veidots kāpņu margas balsts un baroka stila pildiņu durvis.
placenote.info