Karsta kritenes ir zemes virsējo slāņu piltuvveida iegruvumi. Tie veidojas vietās, kur, pazemes ūdeņiem izskalojot iežus, rodas tukšumi. Tautā karsta kritenēm doti savi nosaukumi – Siena dobe, Kazas dobe, Nāves dobe u.c.. Tās iespējams apskatīt gida pavadībā. Latvijā karsta kritenes raksturīgas Skaistkalnes, Baldones, Ķemeru un Allažu apkārtnei, kā arī atsevišķām vietām Dienvidkurzemē, kur zem kvartāra nogulumiem ieguļ kaļķakmens. Līdz šodienai visvairāk izpētītas ir Skaistkalnes apkārtnē izplatītās karsta formas. Vislielākā virszemes karsta formu izplatība Latvijas teritorijā konstatēta austrumos no Skaistkalnes, tā turpinās arī Lietuvas teritorijā, kur izveidots Biržu reģionālais parks.
vecumnieki.lv
Karsts – process kam nav tiešas saistības ar augstu temperatūru. Nosaukumu tas ieguvis no reģiona kurā tas pirmo reizi zinātniski izpētīts. Tas ir ģeoloģisks process kura rezultātā pazemē pateicoties ūdens iedarbībai tiek izskaloti ieži. Izskalo iežu vietā veidojas tukšumi piltuvju, kanālu, dobumu un plaisu veidā. Process parasti turpinās tik ilgi kamēr tukšumiem izplešoties virsējie iežu slāņi zaudē atbalstu un iebrūk, tādējādi veidojot t.s. karsta kritenes. Pats karsta process ir visā pasaulē visnotaļ izplatīta parādība, bet tā virszeme izpausme – karsta kritenes, ir samērā reti novērojama.
Dabas liegums aizņem tikai salīdzinoši nelielu daļu no šajā teritorijā sastopamajām karsta procesa virszemes izpausmēm. Kopumā karsta process noris vairāk kā 225 kvadrātkilometru plašā teritorijā Bauskas, Aizkraukles novados un Biržu(Lietuvā) rajonā.
Šajā teritorijā atrodamas gan sausas kriteņu piltuves, gan ar ūdeni pildītas.
Pēc kriteņu apskates varēsiet atvilkt elpu teritorijā izveidotajā atpūtas vietā.
Samērā plaša teritorija (dabas liegums aizņem salīdzinoši nelielu tās daļu) Bauskas, Aizkraukles un Biržu rajonā (Lietuva), kur novērojamas karsta parādības, ūdenim šķīdinot ģipša iežus izveidojas tukšumi, kas iebrūkot veido karsta kritenes. Austrumos no Skaistkalnes izveidota atpūtas vieta, kuras apkārtnē meklējamas sausas un ar ūdeni pildītas dažāda lieluma kritenes, no kurām dažas sasniedz ļoti iespaidīgus izmērus.
www.daba.gov.lv