Cīrulīšu dabas takas sniedz iespēju iedvesmojošā pastaigā izzināt skaistās Gaujas ielejas attīstību no ledus laikmeta līdz mūsdienām! Tās atklāj Gaujas upes un apkārtējās dabas attīstības vēsturi. Kā radusies upe? Kādi te bijuši senie augi? Kādi pirmie iedzīvotāji? Atbildes gūsi nesteidzīgā pastaigā pa šo teiksmaino vietu, kuru brauc apbrīnot cilvēki no visas pasaules.
Teritorijā ir trīs labiekārtoti vieglas pieejamības maršruti – 2,7km un 3,5km un 6,2km gari. Pastaigas laikā apskatāmi aizraujoši dabas objekti: iespaidīgās Spoguļklintis (Cīrulīšu klintis) zīmīgi atspīd Gaujas vecupes ūdeņos, Dzidravots dos veldzējumu ikvienam, Līgavas alas teika kārtējo reizi pārliecinās par mīlestības spēku, bet Cīrulīšu ala tiek dēvēta arī par bezdibeni.
Taku sākums meklējams Žagarkalna kempinga teritorijā, un to apmeklējums ir bez maksas. Kempings ir lieliska vieta pastaigas noslēguma piknikam, te atrodas arī WC, tūrisma informācijas punkts un iespējams iznomāt laivas. Takas ir piemērotas nūjotājiem, kā arī velobraucējiem.
Cīrulīšu dabas takas sniedz iespēju iedvesmojošā pastaigā izzināt skaistās Gaujas ielejas attīstību no ledus laikmeta līdz mūsdienām!
Cēsīs iekārtotās Cīrulīšu dabas takas atklāj Gaujas upes un tās apkārtējās dabas attīstības vēsturi. Kā radusies upe? Kādi te bijuši senie augi? Kādi pirmie iedzīvotāji? Atbildes gūsi nesteidzīgā pastaigā pa šo teiksmaino vietu, kuru brauc apbrīnot cilvēki no visas pasaules.
Gaujas upe ar straujo un mainīgo tecējumu ir kā simbols šeit mītošo iedzīvotāju raksturam – spītam, spēkam un skarbajam skaistumam. Upe pieminēta daudzās tautasdziesmās un teiksmās. Stāsta, ka pašam velnam nepaticis, ka Gauja sākusi tecēt, bet upe ar savu apņēmīgo raksturu visus tā liktos šķēršļus apgājusi un izlauzusies līdz pat jūrai.
Cīrulīšu ala, kas ved, šķiet, vai uz pašām noslēpumainās pazemes dzīlēm. Savukārt Līgavas alā (Sarkanā alā) risinājušies mīlestības pilni notikumi, Livonijas kara laikā kāds jauneklis slēpis šajā alā savu līgavu.
Interesants dabas veidojums ir ezeram līdzīgā Gaujas vecupe, kas ir gadu gaitā atdalījusies upes daļa. Brīnumains skats pavērsies, aplūkojot Spoguļu klintis (Cīrulīšu klintis), kuras skaisti atspīd Gaujas vecupes ūdeņos.