Cenas tīreļa purva laipa
Atgriezties Iegūt norādes

Cenas tīreļa purva laipa

Cenas tīreļa purva laipa

Cenas tīrelis ir otrais lielākais purvs Latvijā aiz Teiču purva, tā ir īpaši aizsargājama teritorija – dabas liegums, kā arī Natura 2000 teritorija. Cenas tīrelī ir 5 km gara laipu taka, kuras vidusdaļā ierīkots skatu tornis, kas ļauj pavērties uz purvu no augšas.

Savulaik Cenas tīreļa platība bija pielīdzināma Teiču purvam (19 587 ha), taču cilvēka darbības rezultātā tā kopplatība šobrīd ir sarukusi līdz 6000 ha. Purvā vēl joprojām notiek kūdras ieguve un ir iespēja apskatīt kūdras ieguves lauku.

Pavasaros Cenas tīrelis ir īpaši interesants putnu vērotājiem. Purvā ir sastopamas 10 Latvijā un Eiropā aizsargājamas putnu sugas, kā arī vairāki citi sīkie putni.
www.latvia.travel



Šī galvaspilsētai ļoti tuvu esošā īpašā teritorija ir izcila vieta, kur izvēdināt galvu un kārtīgā pastaigā iepazīties ar vienu no krāšņākajiem Latvijas purviem.

Cenas tīrelis no dažādiem skatu punktiem lūkojoties, ļoti interesanta teritorija. Tas kādreiz bija otrs lielākais purvs Latvijā, uzreiz pēc Teiču purva. Savulaik tika pieņemts lēmums vienā teritorijā apvienot gan saimniecisko, gan dabas aizsardzībai atvēlēto teritoriju. Tā ietekmētajā daļā turpinājās kūdras ieguve, kas tika aizsākta jau pirms 2. Pasaules kara. Dabas aizsardzības mērķiem tika nodalīti 2133 hektāri purva.

Cenas tīrelis ir putniem īpaši nozīmīga teritorija, kas šo izcilās kvalitātes purvu izvēlas ligzdošanai un kā barošanās vietu. Šodien, izstaigājot Cenas purvu, iespējams apskatīt daļu no šīm abām pasaulēm, jo Cenas tīreļa laipai, tāpat kā pašam purvam, ir divas puses.

Purva laipas sākums ved cauri Cenas tīreļa kūdras izstrādes laukiem. Te var iepazīties ar informāciju par kūdras ieguves metodēm.

Takas otrajā daļā laipas pa apli virzās cauri gandrīz neskartajai purva daļai, iepazīstinot ar augstā purva bagātībām – starp dzidriem un dziļiem purva ezeriem, purva augu klājumu un purva mežiem, kur augumā pavisam sīkas priedītes vecuma ziņā jau sen kā pārdzīvojušas lielāko daļu piekrastes masta priežu. Ja būsi pietiekami vērīgs, pamanīsi, ka šeit aug arī tundras apstākļiem raksturīgais pundurbērzs, kas Latvija ir īpaši aizsargājama un reti sastopama suga.

Takas vidusdaļā izbūvēts skatu tornis, kas ļauj no cita skatupunkta sev atklāt purva ainavu. Ēdot līdzpaņemtās pusdienas, šeit izvietotie galdiņi ļaus justies kā ļoti īpašā restorānā.

Starp citu, tā kā takas kopgarums ir samērā liels un sasniedz 6 kilometrus, gar takas malām izvietoti soliņi, lai pēc jau noietā un pirms priekšā esošā gājiena nedaudz atpūtinātu kājas.
www.daba.gov.lv