Ainažu Ziemeļu mols
Atgriezties Iegūt norādes

Ainažu Ziemeļu mols

Mūsdienās no Ziemeļu mola Ainažos saglabājies vairāk nekā puskilometru garš mola posms, kas sastāv no lieliem laukakmeņiem. Tam blakus atrodas dažādām putnu sugām bagātās randu pļavas. Šī ir īstā vieta, kur katru vakaru baudīt brīnišķīgus saulrietus.

Mola garums krastā ir 361 metri, bet tālāk līcī sasniedz 482 metru garumu. Tā būve galvenokārt saistīta ar senā šaursliežu dzelzceļa atzarojuma ierīkošanu no Ainažu stacijas līdz viļņlauzim, lai padarītu ērtāku kuģu kravu izkraušanu.
www.latvia.travel

 


Ainažu Ziemeļu mols ir pašlaik neizmantota hidrotehniska būve (mols) Ainažu ziemeļrietumos, netālu (mazāk nekā 100 m) no robežas ar Igauniju. Izbūvēts no laukakmeņiem 20. gadsimta sākumā, tā garums krastā bija 361 metri un līcī – 482 metri.

1911. gadā Valmieras šaursliežu pievadceļu sabiedrība izstrādāja projektu Ainažu ostas viļņlauža ziemeļu gala savienošanai ar krastu. Mola būves nolūks bija ierīkot šaursliežu dzelzceļa Ainaži–Valmiera–Smiltene atzarojumu no Ainažu stacijas līdz viļņlauzim, lai atvieglotu kuģu izkraušanu un iekraušanu. Dambja būvi iesāka 1912. gadā. Uz dambja ierīkoja sliežu ceļu, tomēr būvdarbus pārtrauca Pirmais pasaules karš. 1915. gadā kara iestādes pavēlēja no dambja noņemt un aizvest sliedes.

Mūsdienās no Ziemeļu mola Ainažos saglabājies vairāk nekā puskilometru garš mola posms, kas sastāv no lieliem laukakmeņiem (garums krastā ap 450 metri un līcī – 180 metri). Mola atliekas redzamas arī tālāk jūrā kā lielas akmens salas. Tam blakus atrodas dažādām putnu sugām bagātās randu pļavas (Randu pļavu dabas liegums, kur tās plešas lielākajā platībā, atrodas uz dienvidiem no Ainažiem), un no Ziemeļu mola iespējama putnu vērošana jūrā.
lv.wikipedia.org