Basu Vilkatu akmens – kulta vieta atrodas Vandzenes pagasta austrumu daļā, ap 2 km dienvidrietumos no Uguņciema centra, mežniecības teritorijā, ap 1 km rietumos Klarnetu mājām.
1953./54. g. ziemā daļu no akmens atskaldīja Imanta Sudmaļa pieminekļa (Rīgā) būvei, un kopš tā laika sācis aizmirsties vecais nosaukums, jo akmeni sākuši dēvēt par "Sudmaļakmeni". Pašlaik akmens saglabājies 3 m garumā, 2 m platumā, 4,6 m augstumā; apkārtmērs - 11,4 m.
www.talsitourism.lv
Apraksts
Kādreiz bijis ļoti liels dižakmens, kas kopumā varētu būt bijis tik liels, ka ierindotos Latvijas dižakmeņu pirmajā desmitniekā. No kādreizējā milzu akmens mūsdienās palikušas atlūzas, no kurām lielākā atrodas savā sākotnējā vietā – tagad milzīgā bedrē, kas lielākoties vienmēr pieplūdusi ar ūdeni. Dižakmens atlikums bedrē ir kā klinšu sala, kas paceļas augstu virs ūdens līmeņa, bet ir tik stāvs, ka reti kuram izdodas uzkāpt uz tā. Lielākās atlūzas izmēri: garums 3,7 m, platums 3,0 m, augstums 4,5 m, apkārtmērs 11,4 m, tilpums ~20–25 kubikmetri. Citas lielā akmens mazākās atlūzas redzamas mežā visapkārt lielajai bedrei, radot savdabīgu ainavu, kas izskatās gluži kā pēc kāda liela sprādziena. Ļoti iespējams, ka milzīgais akmens padomju gados, dalot gabalos, ir arī spridzināts un tad sašķeltās daļas ar kādu jaudīgu tehniku izvilktas no bedres uz visām pusēm. Dabas postīšanas liecības redzamas vēl tagad.
Stāstījums
Padomju okupācijas laikā, 1953./1954. gada ziemā no akmens mēģināts kalt pieminekli kādam kreisi orientētam radikālim Sudmalim, kura darbības vērtējamas kā teroristiskas. Akmens sašķelts daudzos gabalos, lielākais no atlikušajiem ir ap 20 kubikmetrus liels, un labi redzams, ka tā ir tikai apmēram viena ceturtā daļa no kādreiz lielā akmens. Par akmeni ir nostāsts, ka akmenī dzīvojot vilkacis, kas naktī divpadsmitos un pusdienā divpadsmitos nākot ārā un ēdot cilvēkus. Domājams, ka te varētu būt bijusi sena kulta vieta.
www.ancientsites.eu
Nozīmīgu darbu apkārtnes sakopšanā un labiekārtošanā veikusi a/s ,,Latvijas Valsts meži”. Ceļā uz Basu Vilkatu akmeni ierīkota daļēja koka taciņa, tā teritorijā iekārtota ugunskura vieta, uzstādīta atkritumu tvertne un galds ar soliem. Padomā ir uzstādīt arī informācijas plāksni ar objekta raksturojumu.